Meer dan tienduizend peuken geraapt in gemeente Renkum tijdens Plastic Peukmeuk

07 jul , 23:16Milieu
2026-07-07_23h23_10
Zwerfafvalbrigade
Afgelopen zaterdag gingen in de hele gemeente Renkum tientallen leden van verschillende plandel- en opruimgroepen op pad om peuken van straat en uit de natuur te rapen.
Zij namen voor de tweede keer deel aan Plastic Peukmeuk die dit jaar voor de achtste keer plaats vond en inmiddels wereldwijd navolging krijgt als No Butts Day.

Veel aandacht én bezoek van de wethouder

In Oosterbeek trok de zwerfafvalbrigade zaterdagochtend veel aandacht op het Raadhuisplein met een levensgrote peukenzuil. Voorbijgangers werden uitgedaagd om het juiste aantal peuken in de zuil te raden. Ook konden ze deelnemen aan de PeukenBingo. Leden van de zwerfafvalbrigade gingen daarnaast met het winkelend publiek in gesprek en
coördinator Corine van Helvoirt deelde PeukenPockets uit (kleine zakasbakjes). Ook wethouder Francisca de Martelaere kwam een kijkje nemen en sprak met verschillende vrijwilligers, onder meer over het belang van bewustwording en de 25-meterregel. De Martelaere – met duurzaamheid in haar portefeuille - toonde grote betrokkenheid bij de openbare ruimte, de zwerfafvalproblematiek en specifiek het peukenprobleem.

Resultaat in Renkum: 10.717 peuken

In Oosterbeek verzamelden een zevental peukenrapers in krap een uur tijd 3.500 sigarettenfilters in het centrum. In de andere dorpen van de gemeente liep de teller ook snel op. De schoonmaakgroep Jufferswaard van Karel Noy verzamelde 2.100 peuken in het gelijknamige natuurgebied én in de Renkumse Dorpsstraat. De andere opruimgroep in Renkum onder leiding van Truus Miedema raapte zelfs drieduizend peuken.
In Doorwerth, op de Richtersweg, bedroeg de score vijfhonderd peuken en rond de Chinees aldaar vonden de peukenrapers in no time zelfs 550 sigarettenfilters inclusief twee vapes. Plandelgroep Heelsum meldde zondag eveneens een score van vijfhonderd peuken. Opgeteld bij de cijfers van enkele individuele dorpsgenoten bracht dit het Renkumse resultaat op 10.717 peuken.
Dat is nagenoeg evenveel als vorig jaar. Toen gingen in totaal zo'n dertig deelnemers met peukenpakkers op pad. Zij raapten in korte tijd 11.068 sigarettenfilters bij winkels, bus- en treinstations, gemeentehuis en een sportcentrum.

Op meer dan 130 plekken

Van Maastricht tot Groningen en van Australië tot Japan: op meer dan 130 plekken in de hele wereld werden op zaterdag 4 juli peuken geraapt én geteld. In Apeldoorn raapten 22 vrijwilligers van Zero Waste in minder dan twee uur 23.000 peuken van de straat. Het Apeldoornse totaal lag op 27.500. Andere plekken waar een imposante oogst werd behaald waren Utrecht (dik 10.000), Rotterdam (13.770), Den Bosch (17.000) en de 12.860 peuken van de TroepTroopers Eindhoven (met totaal 13.190).
Hoekse Waard was goed voor 13.700 en Hoorn voor 13.350 peuken. Uit het strandzand op Vlieland werden 3525 peuken gejut. Absolute koploper was dit jaar Leiden met maar liefst 42.800 peuken (!).

Animo om deel te nemen groter dan ooit

De animo om aan de actie deel te nemen was groter dan ooit, zowel in aantal deelnemers, als in locaties en uitingen op social media. De insteek lag dit jaar niet uitsluitend bij het tellen van de peuken, maar ook bij bewustwording. Eén peuk verontreinigt namelijk tot duizend liter water met de in het filter aanwezige gifstoffen en plastic dat afbrokkelt tot microplastics. Boegbeeld van de internationale actie, Bernadette Hakken alias ‘Het Peukenmeisje’, was uitgenodigd in Soest om een lezing te verzorgen, medeorganisator Anton Damen ofwel de ‘Plandelman’ leidde een gesprekstafel op het burgerinitiatievenfestival Zie Ons Doen in Utrecht.
Met een geschatte zes tot acht miljard peuken per jaar is duidelijk dat oprapen geen realistische oplossing is. Daarom pleit samenwerkingsverband het Plastic Peuken Collectief samen met de Fair Resource Foundation voor een Europees verbod op het sigarettenfilter in het kader van de Single Use Plastics-richtlijn. De Nederlandse regering is de eerste ter wereld die recent hun No (Plastic) Filter-oproep ondertekende.
Op dit moment stromen de inzendingen nog steeds binnen en ligt de tussenstand op ruim een half miljoen peuken.
Volgend jaar zal de negende editie van No Butts Day plaatsvinden op zaterdag 3 juli 2027.

♦♦♦

  • Blijf op de hoogte via Facebook, Instagram of via de nieuwsbrief, inschrijven onderaan deze pagina.
  • Lokaal (pers)bericht of evenement insturen? Dat kan via [email protected]
Renkum.nieuws.nl richt zich op berichtgeving op lokaal niveau. De bezoekersaantallen blijven stijgen, wat onder andere goed is voor de zichtbaarheid van onze adverteerders. Wil jij je naamsbekendheid vergroten?
Wij denken graag met je mee om de reclame-euro zo optimaal mogelijk te besteden. Door lokaal te adverteren op Renkum Nieuws tegen een concurrerende prijs! Neem contact op met Dolf Verschuren via de telefoon: 06 – 4025 3846 of mail: [email protected].
De nieuwsredactie is te bereiken via [email protected].
Appbanner
loading

Loading articles...

Loading