Na de grote vakantie volgt de grote schoonmaak, in Doorwerth, Oosterbeek, Renkum, Wolfheze, Heveadorp en Heelsum. Want op zaterdag 30 augustus trommelt lokale opruimheld Plandelman iedereen op de strijd aan te binden met zwerfafval.
Met een speciale app worden de zes dorpen dan ook nog eens virtueel vergroend. De 3de Renkumse Plandeldag opent op zaterdagochtend met koffie in Heelsum (waar een kersverse plandelgroep van start gaat) en trakteert op zaterdagmiddag alle deelnemers die zijn of haar of andermans straatje schoon maakte op groene lekkernijen op de Pasar Kecil in Doorwerth.
Nu de vakantie voorbij is en de batterij weer opgeladen kunnen de opruimhelden van gemeente Renkum vol frisse energie en goede moed weer actie komen. Want hoe fraai en fotogeniek de Veluwezoom ook is, er ligt nog steeds genoeg op straat, in de berm en aan de waterkant wat daar niet hoort. Daarom is het op zaterdag 30 augustus plandelen (van ‘wandelen’ + ‘plastic rapen’) dat de klok slaat. Het begrip werd dit jaar genomineerd als Woord van het Jaar maar is in de gemeente Renkum al aardig ingeburgerd; dit jaar is alweer de derde editie van de Renkumse Plandeldag.
Die start op zaterdagochtend om 09:00 in Heelsum met een welkom van de vicevoorzitter van ondernemersvereniging Unicum en organisator Plandelman, met om 10:00 koffie & thee bij de plaatselijke Spar. In de middag, om 12:00 uur, nodigt Plandelman alle opgeruimde types en leden van de diverse zwerfafvalbrigades uit op de koffie, met Indische lekkernijen, op de Pasar Kecil in de Ontmoetingskerk van Doorwerth. Want P is op 30 augustus niet alleen van Plandelen, maar ook van Pasar! Voor het hele programma en hoe je kunt aanmelden: zie plandel.nl
Meedoen is gratis en opruimgereedschap als afvalgrijpers, ringhouders en speciale vuilniszakken voor zwerfafval worden verzorgd. En natuurlijk de speciale Plandelbingo, waarmee je altijd prijs hebt en op deze bijzondere dag ook kans maakt op hele coole prijzen. Deelnemers kunnen nu al via een mailtje naar [email protected] al ‘hun’ plekje reserveren of claimen: hun eigen straatje, of dat van een ander, of de wijk, het sportveld of het schoolplein.
Een kwartiertje of een vol uur, in de vroege of late uurtjes, alle beetjes tellen. Met een gelegenheidsgroepje, in je uppie, met de kids of je ouders, met de buren of je sportclub of jouw klas: alles mag. En hoe meer zielen, des te schoner het wordt.
Met de speciale WePlog & Plandel-app (gratis voor iOS en Android) kun je jouw gelopen routes als groen pad op de kaart zetten, en zie je ook de inspanningen van anderen op de gemeenteplattegrond vertaald. En heb je een volle zak na afloop van het plandelrondje, dan kun je dat melden in de WePlog-app en aan de straatkant achterlaten, dan wordt die op deze Plandeldag nog door de gemeente Renkum opgepikt.
Is het een vogel, een vliegtuig, een raket? Nee, het is Anton ‘de Plandelman’ Damen: de opruimheld optimistischer dan Superman, socialer dan Spider-man en groener dan de Hulk. Zijn missie: anderen te enthousiasmeren om samen de strijd tegen zwerfafval en plastic vervuiling aan te gaan, en om het werkwoord ‘plandelen’, van wandelen + plastic rapen, in de Dikke van Dale te krijgen.
Als ‘binfluencer’ is hij actief op social media en organiseert hij piepkleine en megagrote acties en Plandelsafari’s. Zijn grootste succes -tot nu- was De 2de Utrechtse Plandeldag met in 1 dag 2000 opgeschoonde straten en stoepen, en als medeorganisator van Plastic PeukMeuk 2025 het oprapen van meer dan 1 miljoen sigarettenfilters op een dag. Hij won de U-Award voor Social Development Goals en zag het radio 1-programma Met het Oog op Morgen het woord ‘plandelen’ voor Woord van het Jaar nomineren.
Voor het programma en meer informatie: plandel.nl
Renkum.nieuws.nl richt zich op berichtgeving op lokaal niveau. Onze bezoekersaantallen blijven stijgen, wat onder andere goed is voor de zichtbaarheid van onze adverteerders. Wil jij je naamsbekendheid vergroten?
Wij denken graag met je mee om de reclame-euro zo optimaal mogelijk te besteden. Door lokaal te adverteren op Renkum Nieuws tegen een concurrerende prijs! Neem contact op met Dolf Verschuren via de telefoon: 06 – 4025 3846 of mail: [email protected].
De nieuwsredactie is te bereiken via [email protected].