De lucht in Renkum is niet zo schoon, maar we wonen niet op één van de allervieste plekken van ons land: er zijn 119 gemeenten waar de luchtvervuiling groter is dan hier, zo blijkt uit onderzoek van journalistiek platform Pointer.
De lucht in de gemeente Renkum is gemiddeld 1.6 keer ongezonder dan het advies van de WHO (Wereldgezondheidsorganisatie).Alleen op de Waddeneilanden en in het uiterste noorden van Friesland en Groningen, in de polders aan zee, is de lucht vrij gezond.
Nederlanders sterven door luchtverontreiniging gemiddeld tien maanden eerder, aldus de GGD. Met hoge gezondheidskosten bovendien. Pointer deed onderzoek naar stikstofdioxide en fijnstof, verreweg de meest aanwezige luchtvervuilende stoffen die ook de meeste gezondheidsschade veroorzaken. Die concentraties zijn afgezet tegen wat volgens de WHO maximaal acceptabel is. En het is in heel Nederland slecht gesteld met de luchtkwaliteit.
Pointer maakte een digitale kaart waarop niet alleen te zien is hoe gemeenten scoren, maar zelfs op wijkniveau te zien is hoe het met de lucht gesteld is en hoe ver de jaargemiddelde concentraties fijnstof (PM2.5) en stikstofdioxide (NO2) af liggen van de WHO-advieswaarden. Deze zijn gecombineerd in een vervuilingsscore: de gemiddelde overschrijding van de advieswaarden van de WHO voor stikstofdioxide en fijnstof.
Op veel plaatsen blijkt de lucht twee keer viezer dan de Wereldgezondheidsorganisatie acceptabel acht. Bijvoorbeeld rond Tata Steel maar rondom Smurfit Westrock Parenco valt dit wel mee, er zijn wijken in de gemeente die het slechter doen op het gebied van de vervuilingsscore en stifstofuitstoot. Met de fijnstof concentratie is het overal wel belabberd gesteld, maar ook daar scoort het gebied rond de papierfabriek (wijk Jufferswaard) niet beduidend hoger dan in de rest van de gemeente. De Dennenkamp in Oosterbeek heeft een hogere concentratie om maar een voorbeeld te noemen.
Beter kijken hoe jouw wijk ervoor staat? Kijk hier ga naar de kaart, zoek de gemeente op en klik erop. De gemeente komt groter in beeld en je kunt dan met je cursor kijken hoe het per wijk is, boven de kaart kun je kiezen uit vervuilingsscore (standaard in beeld) Stikstofconcentratie en fijnstofconcentratie
Die vieze lucht vormt ook juridisch een risico. Nederland kan door het Europees Hof voor de Rechten van de Mens worden veroordeeld voor het schenden van mensenrechten als de luchtkwaliteit niet snel genoeg verbetert. Leven in gezonde lucht is een mensenrecht, oordeelde het Hof in eerdere zaken, waaronder één over de luchtkwaliteit bij een Italiaanse staalfabriek.
Een bijkomend probleem is dat Nederland vergrijst. Iedere Nederlander loopt door luchtvervuiling een verhoogd risico op de ontwikkeling van astma of zelfs longkanker, maar kinderen en ouderen zijn extra kwetsbaar. Ook de kans op een beroerte is groter door luchtvervuiling. 'Eén op de zes beroertes zou er niet zijn geweest als we schone lucht zouden hebben,' zegt Marieke Dijkema van de GGD.
Sommige gemeenten om ons heen doen het beter, zoals Ede (1,51) en Wageningen (1.5), anderen weer slechter zoals Arnhem (1.73) en Overbetuwe (1,71).
Ede staat hiermee op de 187e plek, Wageningen op 135, Arnhem op 55 en Overbetuwe op plek 68 op basis van 316 gemeenten.
Renkum.nieuws.nl richt zich op berichtgeving op lokaal niveau. Onze bezoekersaantallen blijven stijgen, wat onder andere goed is voor de zichtbaarheid van onze adverteerders. Wil jij je naamsbekendheid vergroten?
Wij denken graag met je mee om de reclame-euro zo optimaal mogelijk te besteden. Door lokaal te adverteren op Renkum Nieuws tegen een concurrerende prijs! Neem contact op met Dolf Verschuren via de telefoon: 06 – 4025 3846 of mail: [email protected].
De nieuwsredactie is te bereiken via [email protected].