Wolfheze - In februari 2026 past Natuurmonumenten de padenstructuur aan in het Oud Bos Reservaat, gelegen in deelgebied Hoog Wolfheze van natuurgebied Wolfheze.
Deze veranderingen maken onderdeel uit van het project Recreatiezonering op de Veluwe en zijn bedoeld om de kwetsbaarste delen van het bos te ontzien. Bezoekers worden verzocht op de wandelpaden te blijven, zodat de natuur zo goed mogelijk beschermd blijft.
Om de kwetsbare natuur te beschermen en een waardevolle natuurbeleving te behouden, heeft Natuurmonumenten in 2023 al aanpassingen gedaan aan de padenstructuur in natuurgebied Wolfheze. Deze maatregelen vloeien voort uit het Recreatiezoneringsplan Veluwe, dat door de provincie Gelderland is vastgesteld.
Tijdens dit proces kwam een belangrijk knelpunt aan het licht: oude bomen langs de opengestelde paden in Hoog Wolfheze, binnen het Oud Bos Reservaat. Door de combinatie van leeftijd en de toenemende effecten van klimaatverandering, verloopt de aftakeling van deze bomen sneller dan verwacht. Vanuit de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van bezoekers heeft Natuurmonumenten nu keuzes moeten maken die leiden tot de aanpassingen van 2026.
Hoog Wolfheze bestaat uit een oud bos met beuken, grillige eiken en dennen die zich in een gevorderde aftakelingsfase bevinden. Dit zeldzame bosstadium komt in Nederland weinig voor en is ecologisch zeer waardevol. Dood hout en variatie in structuur bieden voedsel en schuilplaatsen voor talloze soorten. Om deze bijzondere waarden te benadrukken, heeft Natuurmonumenten dit gebied in de Natuurvisie Wolfheze 2017-2035 uitgeroepen tot het Oud Bos Reservaat Wolfheze: een eretitel.
In dit reservaat krijgt het bos de kans op natuurlijke wijze ouder te worden. Bomen sterven af, vallen om en vormen zo de basis voor nieuw leven. Zaailingen krijgen de ruimte om uit te groeien tot een nieuwe generatie woudreuzen. Een voorbeeld hiervan is de Duizendjarige den die in 2006 omwaaide; de stam is inmiddels een bron van leven en de open plek groeit langzaam weer dicht met jonge aanwas.
Voor de veiligheid van bezoekers kiest Natuurmonumenten er in dit gebied eerder voor om een pad te verleggen of af te sluiten dan om een oude boom te kappen of andere ingrepen te doen. Die afweging vormt dan ook de basis voor de aanpassingen aan de padenstructuur in februari 2026.
Verspreid over de Veluwe werkt Natuurmonumenten aan meer rust en ruimte voor natuur. Dit gebeurt door het aantal paden te verminderen en routes anders te laten lopen, zodat er meer afstand ontstaat tussen verschillende wandelroutes. Hoe rustiger de omgeving, hoe geschikter het leefgebied voor kwetsbare soorten. Vooral op de heide en in overgangszones tussen heide en bos worden daarom paden verlegd. Zo ontstaat er ruimte voor beschermde dieren als zandhagedis, zwarte specht, veldleeuwerik, nachtzwaluw en draaihals.
Soms betekent dit dat een wandelroute iets wordt omgelegd; soms verdwijnen er paden geheel. Met deze ingrepen wil Natuurmonumenten de natuurwaarden van de Veluwe behouden én versterken, voor huidige én toekomstige generaties.

Renkum.nieuws.nl richt zich op berichtgeving op lokaal niveau. De bezoekersaantallen blijven stijgen, wat onder andere goed is voor de zichtbaarheid van onze adverteerders. Wil jij je naamsbekendheid vergroten?
Wij denken graag met je mee om de reclame-euro zo optimaal mogelijk te besteden. Door lokaal te adverteren op Renkum Nieuws tegen een concurrerende prijs! Neem contact op met Dolf Verschuren via de telefoon: 06 – 4025 3846 of mail: [email protected].
De nieuwsredactie is te bereiken via [email protected].





