Bij de kazerne aan de Utrechtseweg in Renkum hield de brandweer vandaag een wervingsdag voor nieuwe vrijwilligers. Brandweer Renkum/Heelsum draait volledig met vrijwilligers. Mensen met passie die met alle liefde dit vak uitvoeren.
Vanmiddag demonstreren zij hoe je slachtoffers uit een verongelukte auto haalt zodat zij zo veilig mogelijk, en met de minste kans op verder letsel, in een ambulance verder vervoerd kunnen worden. De bevelvoerder (altijd herkenbaar aan de rode schouders) legt het publiek precies uit wat er gebeurd. Hij vertelt ook waarom ze iets doen en waar ze allemaal op moeten letten.
Als het slachtoffer uit de auto is, ruimen de Renkumse brandweermannen al het materiaal op en kondigt de bevelvoerder aan dat ze dadelijk de auto gecontroleerd in de brand steken. De ruiten worden voor de veiligheid uit de auto gehaald. Een brandende lap gedrenkt in diesel wordt in de auto gelegd en er ontstaat al snel een enorme, zwarte rookwolk boven de kazerne. Dan wordt er een mooie demonstratie gegeven hoe de brandweer de melding binnenkrijgt en daarna al snel het sein 'brandmeester' kan geven.
De kazerne heeft een bezetting van 300%. Gelukkig is er in de gemeente Renkum dus absoluut geen tekort aan brandweermannen of vrouwen maar dat gaat veranderen vertelt bevelvoerder Patrick Wennekes. Brandweermannen die het rustiger aan willen gaan doen hebben dit ruim van te voren aangegeven en er komt binnenkort ruimte voor nieuwe vrijwilligers.
Voor je basis brandweerman of vrouw kunt zijn, moet je eerst anderhalf tot twee jaar opgeleid worden. Wil je zo ver komen als Patrick, dan ben je zo'n zeven jaar bezig en je moet natuurlijk de nodige ervaring hebben. Het duurt dus wel even voor je daadwerkelijk aan de slag kunt en vol mee kunt draaien in het team.
We hebben een leuke ploeg, zegt Patrick, de sfeer is goed en buiten dat we natuurlijk nogal eens in vervelende situaties zitten, hebben we het gezellig met mekaar. Het voordeel van het hebben van een grote ploeg vrijwilligers is dat de druk voor niemand te hoog is. Er moeten altijd zes mensen in de buurt zijn van de kazerne want men moet snel ter plaatse kunnen zijn. Dat zit altijd snor in Renkum. Via een bord waar rode en groene lichtjes aangeven wie beschikbaar is en wie niet, is snel iedereen in te schakelen.
Tja en toen was het plan van 'uw razende reporter' een mooi filmpje te maken van het in de brand steken van de vakkundig losgeknipte auto maar die mislukte jammerlijk. Geen spectaculaire autobrand dus op de film of foto, maar wel een leuke impressie van de middag.
Fotoserie wervingsdag brandweer Renkum
Met dank aan de brandweermannen ter plaatse: